BEN HALİL FARKINI SAİM ÖNHON YARIŞINI KAZANARAK GÖSTERDİ.

Saim Önhon Koşusu’nu BENHALİL kazandı

Kulübümüzün Kurucu Üyelerinden olmasının yanı sıra 1950-1957 yılları arasında Milletvekilliği de yapmış olan Saim Önhon’u 15 Mayıs Çarşamba günü anısına düzenlenen koşu ile bir kez daha saygıyla andık.

İstanbul Veliefendi Hipodromu, 15 Mayıs Çarşamba günü anlamlı bir koşuya daha ev sahipliği yaptı. Kulübümüzün kuruluş aşamalarında çok önemli katkıları bulunan Saim Önhon adına tertiplenen mücadele, 8 yarışlı programın 4. koşusu olarak yarışseverle buluştu.

Saat 16.00’da başlayan Saim Önhon Koşusu’nda (Açık-G3/DHT), 4 yaşlı safkan Arap atları 1400 metre çim pistte start aldı. Keyifli bir mücadeleye sahne olan yarışta rakiplerini geride bırakarak zafere ulaşan isim, Direnç Özdemir’in sahipliğini yaptığı, Baran Hakan Durmuş tarafından yetiştirilen kır safkan BENHALİL (Uçanbey – Özgüngül / Özgün) jokeyi Ahmet Çelikile oldu. Sedat Çiftçi antrenesindeki safkan son startında Mohaç Koşusu’nda (G2) üçüncü olmuştu.

Soy kütüğü bilgileri için tıklayınız.

152.000 TL’lik birincilik ikramiyeli koşuyu son 50 metrede dıştan etkili gelen SIKINTI YOK (Uçanbey – Açık Ara / Yıldızoğlu) jokeyi Kadir Tokaçoğlu idaresinde ikinci tamamladı. Bariyer dibindeki ŞENHAN (Altaha – Songülhanım / Albatur) Özcan Yıldırım’la tabelanın üçüncü basamağında kendine yer bulurken, Gökhan Kocakaya idaresindeki SAKALAYDIN (Turbo – Elmasbike / Devirhan) da sonlardaki sprinti sayesinde burunla dördüncülüğü elde etti.

Zafere ulaşan BENHALİL için mücadelenin bitiriş derecesi 1.31.52 olurken, farklar 1,5 Boy – Burun – 3,5 Boy olarak neticelendi.

2019 yılı Saim Önhon Koşusu’nu izlemek için tıklayınız.

Koşu sonrası düzenlenen törende, yarışı kazanan atın sahibine vekaleten Çilem Özdemir’e kupasını, Candemir Önhon verdi.

Şeref Tribünü’ndeki törene Kulübümüz Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner, İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir ve davetliler de katıldı.

SAİM ÖNHON KİMDİR ?

Saim Önhon, 1892 yılında İstanbul’da doğdu. 1912 yılında Balkan Harbinde Subay olarak Ordu’ya katıldı. Atatürk’ün Karargâh Subaylarından biri olarak Çanakkale Cephesinde 1. Dünya Savaşı’na ve Ankara’da zamanın Kolordu Komutanı General Ali Fuat Cebesoy’un Yaveri olarak İstiklal Savaşı’na katılmıştır. Moskova Büyükelçiliği Askeri Ateşeliği’nde bulunmuş, Türkiye’ye dönüşünde Harp Akademilerini bitirerek Kurmay Subay olmuştur. Çeşitli görevleri arasında Süvari Binicilik Okulu Komutanlığı da vardır. Bu sıfatla zamanın Türk Binicilik Ekibi’ne Başkanlık etmiş ve 1936 Olimpiyatları ile 1938 Roma Binicilik Müsabakaları’na katılmıştır. Roma’da Mussolini Kupası kazanan Türk Binicilik Ekibi Atatürk’ün Süvarileri diye anılmıştır. 1944 yılında Generalliğe terfi etmiş, 1950 yılında Ordu’dan ayrılmıştır.

1950-1957 yılları arasında Milletvekili olarak Parlamentoda bulunmuştur.Türkiye Jokey Kulübü bu süre zarfında kurulmuş ve Başkanlığını zamanın Başbakan Yardımcısı Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu’nun yaptığı Yönetim Kurulunda Genel Sekreter olarak görev yapmış ve ayrıca Yüksek Komiserler Kurulu Üyeliği görevinde de bulunmuştur. General Saim Önhon 1968 yılında vefat etmiştir. Saim Önhon’u bu koşu vesilesiyle bir kez daha saygıyla anıyoruz.